Néha nagyon egyszerű a magyarázat. Mondjuk ki fehéren-feketén, nem kellemes a szájszagunk. Lehet, hogy nem is tudunk róla. Másoknak azonban ez feltűnik, és bizony fennáll az esély, hogy az illető elkerül bennünket. De vajon mi okozhatja a szájszagot, és hogyan védekezhetünk ellene?
Elsősorban az úgynevezett szájbaktériumok a felelősek a szájszagért, melyek a fogak között, sőt a nyelven élnek. Szintén problémásak lehetnek a mandulákon lévő tüszőüregek. Aztán érdemes távol tartanunk magunkat bizonyos ételektől. Pláne egy randi előtt (hagyma, fokhagyma). Néha azonban egy egyszerű gyomorrontás is kellemetlen szájszagot okozhat. Fontos, hogy tartózkodjunk a dohányzástól. És érdekes módon az alacsony szénhidráttartalmú diéta sincs segítségünkre.
Persze van megoldás. Íme, néhány tipp, hogy eltüntessük a rossz szájszagot!
Igyunk sok vizet!
A folyadékhiány szájszárazsághoz vezet. A kiszáradt száj eleve rosszabb illatú. Megfelelő folyadékbevitel hatására azonban eleve elindul a nyáltermelődés.
Menjünk fogkőeltávolításra!
Érdemes félévente a fogorvossal megcsináltatni. Ez nemcsak a száj tisztán tartása miatt fontos, de ezzel a fogak későbbi szuvasodása is megelőzhető. Érdemes fogselymet használni, így a fogak közül is könnyedén távolíthatjuk el az ételmaradékot.
Mossuk rendszeresen a nyelvünket!
Bizony minden fogmosás alkalmával át kell dörzsölni a nyelvet, leginkább annak hátsó részét. Ezzel ugyanis eltávolítjuk a lepedéket. Ne felejtsünk el fogmosás után szájvizet használni. A gargarizálás megöli a rossz leheletet okozó baktériumokat.
Mit együnk?
A joghurt hatására az úgynevezett jó baktériumok szaporodnak el. Étkezések között érdemes petrezselymet rágni. A petrezselyemnek ugyanis antibakteriális és gombaölő összetevői vannak. Sokak szerint gyors segítség, ha egy kávébabot szétrágunk. Aktív aromája ugyanis elnyomja a kellemetlen illatokat.
Rágózzunk!
Elsősorban xylitol tartalmú rágógumi a javasolt, ezzel ugyanis fokozódik a nyáltermelődés, amely segítségünkre lehet.
Forrás: ridikul.hu